اخبار

مراقب احساس ایمنی کاذب باشید

مراقب احساس ایمنی کاذب باشید

کارشناس نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی، مکمل معاونت غذا و دارو: برخی از محلول های ضدعفونی تقلبی با ایجاد حس ایمنی کاذب یا pseudo safety در افراد ریسک عفونت را بالا می برند.

دکتر حسین ملکشاهی گفت: این روزها که کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر درگیر مبارزه با ویروس کروناست، شاهد رونق گرفتن بازار انواع مختلفی از ژل ها و محلول های ضد عفونی هستیم.

وی افزود: مسئله بسیار حیاتی و مهمی که اغلب در این بازار داغ مورد غفلت قرار می گیرد این است که بسیاری از محلول ها و ژل های ضدعفونی به علت اینکه یا اثرشان روی ویروس COVID-19  نامشخص است (مانند محلول ها و ژل های ضدعفونی کننده حاوی نانوپارتیکل های نقره) یا اثربخشی روی ویروس ندارند (مانند محلول های حاوی کلرهگزیدین، سیتریماید و بنزالکونیوم کلراید) نمی توانند ریسک انتقال بیماری را کاهش دهند.

وی افزود: علاوه بر این، این دسته از فرآورده ها  با ایجاد حس ایمنی کاذب یا pseudo safety در افراد ریسک عفونت را بالا می برند. یعنی اینکه  فرد با مصرف این محلول ها با خیال راحت ریسک می کند درحالیکه نمی داند این محلول ها بی اثر هستند.

این کارشناس عنوان کرد: این روزها، فرآورده هایی از این دست در سطی وسیع عرضه می شود و در دسترس مردم قرار می گیرد، از این رو، مردم باید در تهیه این گونه محلول ها و ژل های ضد عفونی بسیار دقت کنند. در حال حاضر، بعد از گزینه اصلی یعنی شستن صحیح دست ها با آب و صابون، محلول ها و ژل های حاوی اتانول 70% بهترین گزینه برای ضدعفونی دست هستند. البته این فراورده ها باید دارای سیب سلامت و شماره پروانه بهداشتی ساخت معتبر باشند و حتما از داروخانه ها تهیه گردند.

۴ فروردین ۱۳۹۹ ۰۹:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید